Pondelok - Piatok 8.00 - 16.00

02/2044 2225

info@bunt.sk

 

Vianočné tradície v Dánsku

Pridané: 21.11.2020 00:00:00 Počet zobrazení: 2294

Vianočné tradície v Dánsku


Vianočné obdobie v Dánsku je, podobne ako u nás, naplnené nostalgickými a krásnymi tradíciami a zvykmi, ktoré sú špecifické len pre toto konkrétne obdobie v roku. Keď vonku vládne pani zima, pozornosť smerujeme dovnútra, do nášho srdca, k našim blízkym a do našich domovov.

Počas Vianoc túžime utíšiť zhon a vychutnať si každoročné rituály, ktoré nikdy nezostarnú a navždy si zachovajú svoje neopakovateľné čaro. Krása vianočných tradícií pomáha tento čas naplniť teplom, láskou a radosťou. Aké najzaujímavejšie tradície udržiavajú v Dánsku?

 

Význam adventných nedelí

Najvýznamnejšou dánskou vianočnou tradíciou je sláviť každú z adventných nedieľ - štyri nedele pred Štedrým dňom. Dáni oslavujú advent podobne ako my, zapálením jednej zo štyroch sviečok, takže v poslednú nedeľu všetky štyri sviečky horia. Rovnako ako pri všetkých vianočných tradíciách, aj tu existuje nespočetné množstvo spôsobov, ako si ich prispôsobiť.

Štedrý deň je nádherný a magický deň, ktorý sa najmä deťom môže zdať nekonečne dlhý a tak existuje veľa tradícií, ktoré toto čakanie spríjemňujú. Deti zdobia spoločne s rodičmi a rodinou vianočný stromček, varí sa ryžový puding so škoricou a maslom pre škriatka s menom Nisse, aby nerobil neplechu alebo sa pozerajú vianočné filmy a posledná časť Adventného kalendára, čo je vianočná relácia, ktorú s obľubou sleduje väčšina Dánov.

 

Vianoce Vianoce Vianoce Vianoce

 

Vianočné pančuchy pre Ježiška

V niektorých rodinách sú významnou tradíciou vianočné pančuchy. Štandardne sú vyrobené zo zamatu vo viacerých farebných variáciách. Vešajú sa na rám postele, na krb, na schodisko alebo kamkoľvek, kam si tradícia rodiny praje, a potom už všetci v napätí čakajú, čo prinesie Ježiško.

Pre dánske vianočné tradície je typické spojenie s radosťou a šťastím, príjemne stráveným časom s celou rodinou aj priateľmi a najmä dobrým jedlom. V každej rodine sa Štedrý deň oslavuje inak. Slávnostným vyvrcholením večera je určite chutná večera, kde nesmie chýbať kačica, hus alebo bravčová pečeň, červená kapusta a pečené alebo varené zemiaky.

Ako dezert sa opäť podáva mliečny ryžový puding Risalamande, tentokrát s mandľami, ktorý prepája lásku severanov ku sladkostiam a hre. Všetky mandle sú posekané, okrem jednej. Tá je ukrytá v nejakom inom dezerte. Kto ju nájde, dostane „mandľový darček" od člena rodiny, ktorý mandľu objavil minulé Vianoce. Po zvyšok večera sa všetci zabávajú, spievajú koledy, tancujú okolo vianočného stromčeka a nakoniec sa rozbaľujú darčeky.

 

Vianoce Vianoce
Vianoce

 

Rovnako ako sú v adventnom svietniku štyri sviečky, aj my vám ponúkame tieto štyri tipy na krásne škandinávske vianočné dekorácie, ktoré vám tento rok určite nesmú chýbať.

 

Vianoce

Adventný kalendár Star

Vianoce

Okrúhly svietnik Circle

Vianoce

Podložka pod stromček Star

Vianoce

Špic na vianočný stromček Star

                                        

Pozrite si všetky naše vianočné dekorácie tu.

 

Predvoľby súkromia

Cookies používame na zlepšenie vašej návštevy tejto webovej stránky, analýzu jej výkonnosti a zhromažďovanie údajov o jej používaní. Na tento účel môžeme použiť nástroje a služby tretích strán a zhromaždené údaje sa môžu preniesť k partnerom v EÚ, USA alebo iných krajinách. Kliknutím na „Prijať všetky cookies“ vyjadrujete svoj súhlas s týmto spracovaním. Nižšie môžete nájsť podrobné informácie alebo upraviť svoje preferencie.

Zásady ochrany osobných údajov

Ukázať podrobnosti